Spis treści
1. Znaczenie nauki programowania dla dzieci.
3. Zasady doboru rozwiązań Botzees.
5. Jak praktycznie wykorzystać Botzees na zajęciach?
Znaczenie nauki programowania dla dzieci
Podstawa programowa uwzględnia umiejętności związane z programowaniem, zarówno w ramach edukacji wczesnoszkolnej, jak i w klasach IV-VIII szkoły podstawowej. Jednak obowiązek wynikający z ram określonych przez Ministerstwo Edukacji to nie jedyny powód, dla którego warto zainteresować się nowoczesnymi pomocami dydaktycznymi przeznaczonymi do nauki programowania. Ich zastosowanie nie tylko lepiej motywuje uczniów do nauki, ale wspiera też kształtowanie wśród nich umiejętności myślenia komputacyjnego, rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia oraz pracy zespołowej. To kompetencje kluczowe, niezależnie od tego, jaką ścieżką podąży później każdy z uczniów. Można założyć, że większość z nich nie zostanie, programistami w pełnym znaczeniu tego terminu, jednak umiejętności pracy z technologią oraz posiadanie świadomości informatycznej będą odgrywały kluczową rolę. Według popularnych szacunków, 65% uczniów szkół podstawowych będzie pracowało na stanowiskach, które obecnie jeszcze nie istnieją, a większość z nich będzie oparta na wykorzystaniu nowoczesnych technologii.
Czym są zestawy Botzees?
Botzees to zestawy łączące klasyczne klocki konstrukcyjne z programowalnymi robotami. Produkty te przeznaczone są do wykorzystania w przedszkolach oraz szkołach podstawowych. W ramach serii znajdziemy zarówno zestawy podstawowe, jak i dodatki rozszerzające możliwości ich wykorzystania.
Botzees Classic
Ten zestaw zawiera jednostkę centralną robota wyposażoną w silnik i mikrofon, dodatkowy zewnętrzny silnik oraz czujnik ruchu. Do dyspozycji dostajemy też zestaw 127 klocków konstrukcyjnych, pozwalających na rozbudowanie robota i nadanie mu indywidualnego wyglądu. Robot współpracuje z aplikacji Botzees EDU, oferującą intuicyjny graficzny sposób programowania oparty na blokach oraz tryb bezpośredniego sterowania. Znajdziemy w niej też gotowe instrukcje, według których możemy zbudować naszego robota.
Dodatkową funkcjonalnością Botzees Classic jest aplikacja Botzees AR, oferująca obserwowanie pracy robota w rzeczywistości rozszerzonej (AR). Do jej działania potrzebne jest urządzenie wspierające funkcje AR. Pozwala ona obserwować pracę robota w wirtualnej rzeczywistości naniesionej na widok z kamery urządzenia.
Praca z robotem opiera się na przygotowanych w aplikacji wyzwaniach w formie gier, które wprowadzają uczniów w kolejne zasady programowania. Wyzwania przeprowadzają dzieci przez wszystkie najważniejsze aspekty, krok po kroku. Robot oferuje też możliwość dowolnego programowania oraz swobodnego sterowania w trybie ekranowego kontrolera.
Botzees Kit
Możliwości Botzees Classic mogą zostać rozbudowane dzięki dodatkowym zestawom Botzees KIT. Znajdziemy w nich dodatkowe klocki oraz elementy elektroniczne, które pozwalają na większą swobodę w konstruowaniu i programowaniu robota. Dostępne zestawy obejmują:
- Botzees LED Kit – zestaw zawiera kilkadziesiąt nowych klocków Botzees oraz specjalną matrycę LED (11×8), którą można wykorzystać do wyświetlania prostych komunikatów czy grafik. Dzięki temu robot będzie mógł nie tylko reagować za pomocą ruchu czy wydawanych dźwięków, ale np. przez zmianę wyświetlanego na tablicy LED koloru.
- Botzees Gear Kit – w tym zestawie nie znajdziemy dodatkowych elementów elektronicznych, a 122 dodatkowych klocków, w tym zębatek. Pozwoli to na budowę złożonych przekładni, napędów, czy ruchomych elementów robota.
- Botzees Color Sensor Kit – oprócz dodatkowych klocków zestaw wyposażono w czujnik koloru, różnobarwne naklejki oraz matę edukacyjną. Czujnik pozwala na konstruowanie robota reagującego na konkretne obiekty czy wjechanie na konkretny obszar.
Wszystkie zestawy Botzees KIT wymagają do działania Botzees Classic. W aplikacji znajdziemy dodatkowe aktywności oraz instrukcje opracowane z myślą o pracy z rozszerzeniami.
Botzees LAB
Botzees LAB to idealne rozwiązanie, jeżeli chcemy wprowadzić uczniów w podsawy programowania, jednak bez użycia ekranów. Ograniczenie użycia ekranów przez dzieci w szkołach to popularny obecnie trend, w który wpisuje się ten zestaw. Składa się on z zestawu klocków wraz z naklejkami zawierającymi poszczególne komendy, płytki podstawowej służącej do układania na niej programu z klocków oraz skanera, który odczytuje kod i przekazuje go do robota. Podobnie jak w aplikacji Botzees Edu, program tworzymy poprzez układanie odpowiednich ikon.
Botzees Mini
Zupełnie oddzielnym produktem w gamie rozwiązań Botzees jest robot Botzees Mini. To gotowe do pracy po wyjęciu urządzenie, które możemy dodatkowo urozmaicić wizualnie za pomocą dołączonego zestawu klocków. Przeznaczony jest od dla młodszych grup, przede wszystkim przedszkoli, zaczynając już od grup 4 latków. Robot posiada wbudowany czujnik pozwalający poruszać mu się po linii oraz rozpoznawać karty z poleceniami. Sterowanie robotem polega na umieszczeniu na drodze robota odpowiednich kart kodujących. W zestawie znajdziemy też zestaw podstawowych plansz tematycznych, z których dwie przeznaczone są do nauki kodowania, jedna do matematyki i jedna do muzyki. Co istotne możemy też tworzyć w prosty sposób własne plansze, wykorzystując tylko arkusz białego papieru oraz czarny pisak.
Robot jest samodzielnym urządzeniem, nie wymaga do działania dodatkowych urządzeń czy aplikacji, co jest ważne przy pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym.
Botzees BOX
Botzees BOX to duże, tematyczne zestawy klocków, wyposażone w elementy elektroniczne w postaci silników i kontrolerów. Z każdym zestawem można zbudować kilka modeli. Zestawy BOX są samodzielnym produktem, jednak można je też wykorzystywać w połączeniu z innymi zestawami, w tym Botzees Connect i Botzees Mini.
Botzees Connect
Botzees Connect to dodatkowe urządzenie kompatybilne z robotem Botzees Mini oraz z zestawami klocków Botzees BOX. Zapewnia funkcję silnika, mikrofonu z głośnikiem oraz świateł LED. Sterowanie poszczególnymi funkcjami może opierać się na poleceniach w postaci płytek kodujących odczytywanych przez Botzees Mini lub bezpośrednio za pomocą przycisków.
Botzees Wall
Botzees Wall to doskonały sposób na rozwinięcie kreatywności i wyobraźni u dzieci oraz kształtowanie ich umiejętności plastycznych. W skład rozwiązania Botzees Wall wchodzi płytka bazowa o wymiarach 40cm x 40 cm oraz zestawy klocków, jedno lub dwupinowych, dostępnych w 17 kolorach. Same płytki bazowe można łączyć ze sobą, tworząc wielką powierzchnię, na której dzieci będą mogły układać dowolne wzory i mozaiki. Botzees Wall można też wykorzystać w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej do nauki matematyki i geometrii, poprzez odtwarzanie kształtów czy budowanie figur.
Zasady doboru rozwiązań Botzees
Z zamieszczonej powyżej charakterystyki produktów Botzees wynika sposób doboru rozwiązania do konkretnych potrzeb. W pierwszej kolejności należy wybrać model robota, który będzie decydował o wyborze kolejnych rozszerzeń i dodatków.
W przypadku, gdy poszukujesz robota przeznaczonego ściśle do pracy z grupami przedszkolnymi, warto postawić na Botzees Mini. Już w podstawowym zestawie nie wymaga on ekranu do kodowania, co jest dużą zaletą w pracy z najmłodszymi. Jest też intuicyjny i prosty w obsłudze, zarówno dla dzieci, jak i nauczycieli, co pozwala na szybkie rozpoczęcie pracy z nim. Jednym z kluczowych założeń pracy z nim, jest tworzenie własnych plansz, co dodatkowo pozwali twoim podopiecznym rozwinąć umiejętności plastyczne, a Tobie – dopasować pracę z robotem do realizowanego programu zajęć.
Dla klas 1-3 polecamy Botzees Classic, który oferuje już bardziej rozbudowane funkcje kodowania i intuicyjny wizualny język programowania – zarówno w aplikacji, jak i w wydaniu bezekranowym – przy wykorzystaniu Botzees LAB. Takie połączenie zestawów świetnie sprawdzi się też w zespołach szkolno-przedszkolnych, dla których dużą korzyścią będzie uniwersalność produktu, który można kodować zarówno bez wykorzystania tabletu, przy pomocy klocków, jak i w aplikacji, wykorzystując już bardziej zaawansowane właściwości robota.
Korzyści
Botzees Mini
Botzees Mini jest kompletnym i samodzielnym rozwiązaniem, którego możliwości można jednak rozbudować, przy pomocy dodatków.
Oparcie konstrukcji robota na klockach Botzees pozwala na jego wizualną rozbudowę, zarówno za pomocą elemetów dołączonych do zestawu, jak i tych z innych zestawów, np. Botzees BOX. Dzięki temu robot będzie nie tylko świetnym narzędziem do nauki podstaw kodowania, czy matematyki, ale pozwoli też dzieciom na rozwinięcie wyobraźni i umiejętności konstrukcyjnych.
Zasada jego pracy jest intuicyjna, co sprawia, że można rozpocząć zajęcia z nim niemal od razu po wyjęciu go z pudełka. Nie musisz więc poświęcać dużo czasu na zapoznanie się z robotem czy przechodzić przez długie kursy, tylko od razu wdrożysz robota do pracy na sali.
Korzystając z połączenia z zestawami Botzees Connect oraz Botzees Box, możliwe staje się zbudowanie kreatywnych makiet, z własnoręcznie zbudowanymi planszami, budynkami, drogami czy działającymi urządzeniami, np. szlabanami. Pozwala to na tworzenie własnych scenariuszy zajęć i rozwijanie u dzieci nie tylko umiejętności związanych z kodowaniem, ale też innych obszarów, takich jak zdolności twórcze czy kompetencje społeczne.
Botzees Classic
Aplikacja służąca do obsługi Botzees Classic jest bardzo czytelna i prosta. Zawiera gotowe instrukcje budowania i 30 wyzwań programistycznych, przedstawiających kolejne zagadnienia związane z programowaniem.
Jednocześnie dzięki dodatkowym zestawom rozszerzeń, możesz prosto zwiększyć liczbę dostępnych do budowy konstrukcji i opcji zaprogramowania, miedzy innymi o wyświetlanie komunikatów na wyświetlaczu czy sterowanie robotem dzięki czujnikowi koloru.
Dodatek Botzees LAB, który pozwala na programowanie robota bez wykorzystania ekranu. Zwiększa to uniwersalność robota i pozwala korzystać z jednego urządzenia np. w zespole szkolno-przedszkolnym. Dzieci będą mogły poznać sposób pracy robota już w przedszkolu, gdzie będą programowały go za pomocą klocków przy wykorzystaniu Botzees LAB, aby później przejść do programowania na ekranie w aplikacji Botzees EDU.
Jak praktycznie wykorzystać Botzees na zajęciach?
Zarówno Botzees Classic jak i Botzees Mini mogą służyć w swoich podstawowych wersjach do nauczania podstaw kodowania i programowania, jednak istnieje potencjał ich wykorzystania w nauczaniu przedmiotowym.
Bardzo praktyczny w wykorzystaniu może być Botzees Mini, pozwalający na tworzenie własnych plansz i scenariuszy. W ramach edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej możesz zastosować go do nauki podstawowych działań matematycznych, nauki alfabetu czy kategoryzowania na podstawie kolorów, kształtów czy brył.
Aby stworzyć własną planszę, wystarczy ci biały arkusz papieru oraz pisak. Robot będzie automatycznie podążać za narysowaną linią. Kształt nowej trasy zależy tylko od ciebie, a samą planszę możesz uzupełnić o dodatkowe elementy. Mogą być to makiety, stworzone przez dzieci z wykorzystaniem tradycyjnych materiałów plastycznych, albo modele wybudowane z klocków Botzees, np. z wykorzystaniem Botzees Box.
Botzees może pracować w trzech trybach: kodowanie, matematyka i muzyka. W trybie matematycznym drogę robota należy ułożyć tak, aby przejeżdżając przed odpowiednie cyfry oraz znaki działań matematycznych robot dotarł do pola z prawidłowym wynikiem.
Tryb muzyczny pozwala na odtwarzanie pojedynczych dźwięków kodowanych przez płytki z cyframi, a następnie odtworzenie całej utworzonej w ten sposób melodii.
W trybie kodowania zadaniem uczniów jest takie ułożenie programu za pomocą płytek, aby robot dotarł we wskazane miejsce. Płytki sterujące ruchem robota można układać bezpośrednio przed każdym z rozgałęzień lub układać je w formie całych sekwencji, zgodnie z którymi robot będzie później poruszał się po planszy.
W przypadku Botzees Classic również możesz wykorzystać plansze stworzone przez uczniów, osadzając w ten sposób programistyczne wyzwania w konkretnym kontekście. Przykładowo, stwórzcie z uczniami makietę miasta, na której dzieci będą mogły poznać zasady bezpieczeństwa na drogach, czy zaprogramować robota robiącego zakupy w wybranych sklepach.
Dodatkowa aplikacja Botzees AR zawiera 30 dodatkowych wyzwań, które realizowane są z wykorzystaniem elementów rozszerzonej rzeczywistości, widocznych na widoku z kamery urządzenia. Taki widok możesz udostępnić uczniom na ekranie monitora interaktywnego.
Podsumowanie
Zestawy Botzees to atrakcyjne i angażujące pomoce dydaktyczne. Dzięki dwóm dostępnym modelom robotów oraz szerokiej gamie zestawów rozszerzających, Botzees są uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się zarówno w przedszkolach jak i w szkołach podstawowych, rozwijając u dzieci kluczowe umiejętności w dziedzinach STEAM, programowania, pracy zespołowej i krytycznego. myślenia.
Zestawy rozszerzeń pozwalają na łatwe zwiększenie możliwości robotów i stopniową rozbudowę ekosystemu Botzees w twojej placówce, w zależności od potrzeb uczniów i nauczycieli. Sprawia to, że rozwiązania Botzees są skalowane i uniwersalne. Intuicyjność obsługi sprawia natomiast, że będą mogli z nich bezproblemowo korzystać nawet ci nauczyciele, którzy nie mieli do tej pory styczności z cyfrowymi pomocami do nauki kodowania.