Szkolenia i kursy to najlepszy sposób na przygotowanie się do wdrożenia metody doświadczalnej na lekcjach w szkole. Zanim zaczniesz wykorzystywać na zajęciach zakupione w Programie Laboratoria Przyszłości pomoce dydaktyczne takie, jak robot edukacyjny Photon, robot Abilix Krypton, gogle VR, czy klocki LEGO® Education, warto pomyśleć o warsztatach doszkalających.

Dlaczego? Tylko w ten sposób w pełni wykorzystasz potencjał zakupionych rozwiązań, co bezpośrednio przełoży się na efektywność nauczania. Program Laboratoria Przyszłości pomógł Ci wyposażyć pracownię robotyki, więc teraz czas iść krok dalej i nauczyć się pracować z zakupionym sprzętem.

Jak przygotować się do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metody doświadczalnej?

Kilka słów o metodzie doświadczalnej

Metoda doświadczalna to jeden z najlepszych sposobów na zaangażowanie ucznia w lekcję. Dzięki zajęciom praktycznym nie tylko zdobywa on wiedzę teoretyczną, ale też od razu może ją ćwiczyć, co sprzyja jej utrwaleniu i zwiększa efektywność procesu nauczania. Jeszcze lepsze rezultaty dydaktyczne można osiągnąć, stosując metodę nauczania poprzez zabawę, która zyskuje coraz większą popularność dzięki wdrażaniu w szkołach koncepcji STEAM / STREAM. Sprzyja temu zwiększone zaangażowanie uczniów, które wynika z kojarzenia zabawy z czymś przyjemnym. Dzięki sięgnięciu przez pedagoga do zamiłowania dzieci do rozrywki chętniej biorą one udział w zajęciach praktycznych i eksperymentują, a nauczycielowi łatwiej jest wdrożyć nauczanie metodą doświadczalną.

Szkolenia z wykorzystania robota edukacyjnego Photon

Robot Photon już od 5 lat jest obecny na rynku edukacji, intensywnie rozbudowując swoje portfolio o kolejne moduły realizujące podstawę programową. Nauczyciele chętnie korzystają z niego na swoich zajęciach, ponieważ oprócz innowacyjnej pomocy dydaktycznej zyskują całą oprawę merytoryczną (między innymi scenariusze lekcji).

Moduły poszerzają funkcjonalność robota o nowe możliwości i przydatne akcesoria, więc pedagodzy mogą jeszcze częściej po niego sięgać. Photon, robot edukacyjny skrojony na miarę XXI wieku, to jedna z najczęściej wybieranych produktów uczących kodowania i programowania od przedszkola do szkoły średniej.

zastosowanie robota edukacyjnego photon w trakcie nauczania z wykorzystaniem metody doświadczalnej
Z uwagi na bogatą ofertę Photona, powstały zarówno szkolenia wprowadzające, jak i poświęcone konkretnym modułom. Dzięki temu nauczyciele mogą wybrać taki kurs, który najlepiej odpowie na ich potrzeby, dodatkowo z możliwością uzyskania certyfikatu:

 • Photon szkolenie podstawowe – pozwala poznać zastosowanie robotów edukacyjnych Photon w edukacji. Dzięki niemu nauczyciel ma możliwość zapoznania się z funkcjonalnością robotów i uczy się wykorzystywać je na swoich lekcjach. Szkolenie to nie tylko teoria ale w znacznej mierze praktyka.
 • Photon szkolenie rozszerzone – kurs wzmacnia kompetencje cyfrowe nauczycieli i pomaga im zrozumieć interdyscyplinarność robota edukacyjnego. Dzięki niemu uczą się wykorzystywać go w szerszym zakresie, na wielu przedmiotach lekcyjnych i różnych poziomach nauczania. Program zakłada wdrożenie do programowania w językach Phython czy Scratch.
 • Photon szkolenie Laboratorium Przyszłości (wersja STANDARD i PRO) – kurs stworzony specjalnie na potrzeby Programu Laboratoria Przyszłości, obejmujący zakres pracy z pomocami dydaktycznymi, które placówka zamówiła z pakietami STANDARD i PRO.
 • Photon szkolenie z wybranego modułu – to rozwiązanie powstało, by zaspokoić konkretne potrzeby nauczycieli względem zakupionych przez szkołę modułów:
   • Przedszkole – przygotowuje uczestników szkolenia do wspierania rozwoju społecznego, poznawczego, emocjonalnego i fizycznego przedszkolaków,
   • Ekologia – nauczy, jak kształtować wśród dzieci właściwe postawy szacunku dla środowiska naturalnego i promować zachowania prośrodowiskowe,
   • Edukacja Społeczno-Emocjonalna (SEL) – reintegracja post-COVID, wyposaży uczestników szkolenia w metody wspierające rozwój społeczny i emocjonalny dzieci,
   • Fizyka – przygotowuje do prowadzenia zajęć ułatwiających przedstawienie uczniom eksperymentów fizycznych dot. m.in. ruchu jednostajnego, siły, pracy, dźwięku,
   • Robotyka i Kodowanie – wspiera w jednoczesnym nauczaniu programowania i robotyki,
   • Specjalne Potrzeby Edukacyjne (SPE) – ułatwia nauczanie uczniów ze spektrum autyzmu oraz zaburzeniami społecznymi i emocjonalnymi,
   • Sztuczna Inteligencja (AI Junior) – pokaże, jak odkrywać i tworzyć sztuczną inteligencję wspólnie z uczniami.

Kurs z użytkowania gogli VR

Szkolenie ze wdrażania technologii VR pozwoli kadrze pedagogicznej na rozpoczęcie pracy z goglami. W ramach kursu nauczyciele uczą się korzystać ze sprzętu i dowiadują się, w jaki sposób optymalnie przekazywać wiedzę w nauczaniu wieloprzedmiotowym. Zyskują inspiracje na swoje zajęcia oraz poznają zasady bezpieczeństwa, które należy zachować w trakcie ćwiczeń.

zastosowanie gogli vr w trakcie nauczania z wykorzystaniem metody doświadczalnej

Gogle VR coraz częściej używane są w trakcie zajęć praktycznych z wykorzystaniem metody doświadczalnej. Obecnie każda placówka może wnioskować o wyposażenie swoich sal lekcyjnych nie tylko w pojedyncze egzemplarze okularów VR, ale także w całe zestawy VR. W szkołach powstają całe pracownie nazywane laboratoriami wirtualnej rzeczywistości. Dzięki nowoczesnym pomocom dydaktycznym nauczyciel prowadzi na lekcjach zajęcia grupowe, które pozwalają uczniom doświadczyć wirtualnej rzeczywistości i zrozumieć wpływ cyfryzacji świata na człowieka.

Szkolenia z rozwiązań LEGO® Education

O tym, dlaczego jeszcze warto wziąć udział w szkoleniu, dowiesz się z artykułu Szkolenie z rozwiązań LEGO® Education – czy warto wziąć w nim udział. Pamiętaj, że kurs może się odbyć także w formie zdalnej. Jeśli tego potrzebujesz, możesz odbyć szkolenie online z certyfikatem (forma szkolenia nie ma wpływu na uzyskanie certyfikatu) z dowolnego miejsca, w jakim się znajdujesz.

Szkolenia dla nauczycieli to bogaty katalog rozwiązań, dostosowanych do potrzeb nauczycieli. W jego skład wchodzą kursy prowadzone przez certyfikowanych trenerów LEGO® Education Academy, obejmujące zakresem pracę z konkretnym produktem:

5 powodów, dla których w Laboratorium Przyszłości powinny znaleźć się produkty LEGO® Education?

Klocki LEGO® Education to ważny element Systemu Nauczania LEGO®. Jest to kompleksowa oprawa dydaktyczna, której celem jest wsparcie nauczycieli w procesie dydaktycznym. Podobnie jak szkolenia! To również część całego systemu, który pokochali polscy nauczyciele.

Kurs z wykorzystania robota Abilix Krypton

kursy z wdrożenia metody doświadczalnej

Robotyka i programowanie to doskonały przykład obszarów, gdzie efektywnie odbywa się nauczanie z pomocą metody doświadczalnej. Uczniowie na zajęciach badają zachowanie robotów Abilix Krypton i modyfikują stworzony przez siebie program.

Ponieważ wspomniane roboty są bardzo zaawansowane, a podstawa programowa ma wyższy stopień trudności, zachodzi potrzeba lepszego przygotowania nauczycieli do pracy z nimi, by potrafili lepiej wytłumaczyć uczniom złożone zagadnienia.

Szkolenie Abilix to kompleksowe przygotowanie do pracy z robotami tej firmy. Każdy nauczyciel, który uczy robotyki, z pewnością je kojarzy! Robot edukacyjny Abilix Krypton to rozwiązanie przeznaczone do pracy ze starszymi uczniami, które idealnie uzupełni profesjonalną pracownię robotyki w każdej szkole.

Warsztaty Praktycznie wszystko o Laboratoriach Przyszłości

Cykl warsztatów Praktycznie wszystko o Laboratoriach Przyszłości pozwoli Ci zdobyć podstawowe informacje o pomocach dydaktycznych, z którymi możesz pracować na swoich lekcjach z wykorzystaniem metody doświadczalnej. Wbrew pozorom nie jest to seria webinarów poświęcona omówieniu założeń tego programu rządowego. Nie są to też typowe certyfikowane kursy online. To cały cykl wirtualnych spotkań nauczycieli z ekspertami, na których każdy pedagog zdobywa cenną wiedzę o pomocach dydaktycznych, którą później wykorzystuje na ćwiczeniach prowadzonych przez siebie. Na podstronie poświęconej warsztatom są też dostępne cyfrowe materiały do pobrania, które pozwolą na odświeżenie wiedzy w dowolnym momencie. Nawet po wzięciu udziału w płatnych szkoleniach warto wrócić do tych webinarów, by usystematyzować swoją wiedzę.

Katalog szkoleń wspierających nauczycieli we wdrażaniu zajęć z wykorzystaniem metody doświadczalnej jest bardzo bogaty. Nie da się zrobić jednego kursu i stać się ekspertem w tej dziedzinie, ponieważ każda pomoc dydaktyczna jest inna, a jej wykorzystanie w prowadzeniu zajęć daje zupełnie różne możliwości. Dlatego bardzo ważne jest, byś wybrał szkolenie, które najbardziej wpasuje się w Twoje potrzeby – z uwzględnieniem stopnia zaawansowania i etapu edukacji.

Leave a Reply