Właśnie tworzymy przyszłość. Dzieci, które teraz uczą się liter i zasad zabawy w grupie w mgnieniu oka staną się dorosłymi, którzy będą zmieniać świat. Na lepsze? Mamy nadzieję. Dlatego chcemy pomóc im w kształtowaniu postawy ciekawości i otwartości na świat. Postawy, w której dziedziny nauki i sztuki przenikają się, a kreatywność jest niezbędna na każdej płaszczyźnie życia.

Metoda STEAM to podejście edukacyjne, które integruje naukę z różnych dziedzin w celu rozwijania kreatywności, zainteresowań uczniów i umiejętności rozwiązywania problemów. Wielu nauczycieli wychowania przedszkolnego nieświadomie używa zasad z metody STREAM, bo jest to naturalny proces uczenia się dzieci – przez doświadczanie, eksperymentowanie, zadawanie pytań, zabawę. Chodzi przede wszystkim o pobudzanie ciekawości dziecka do poznania świata i rozwoju umiejętności poprzez umiejętne zadawanie pytań, zadania bez gotowych odpowiedzi oraz pracę, w której dzieci same znajdują najlepsze rozwiązania problemów. Model STREAM jest coraz bardziej obecny w polskich szkołach podstawowych i stopniowo zyskuje popularność w przedszkolach. W dalszej części artykułu dowiecie się Państwo dlaczego?  

Jak wprowadzać metodę STEAM w przedszkolu?

Wiemy jak ciężką pracą jest wychowanie przedszkolne. Nauczyciele często są przepracowani, a grupy zbyt liczne, by poświęcić każdemu z dzieci wystarczająco dużo uwagi. W takich warunkach po pewnym czasie trudno już o innowacje i kreatywność. Nawet jeśli staramy się wprowadzać nowe rozwiązania, to możemy czuć, że nasza praca nie daje efektów lub nie możemy dotrzeć do uczniów. Być może zastanawiasz się też od czego zacząć, by usprawniać i unowocześniać nauczanie w swojej placówce? 

Nie trzeba wiele, by zobaczyć zmiany i wielu nauczycieli już korzysta z modelu STEAM nawet nie zdając sobie z tego sprawy, ponieważ ten sposób jest naturalnym sposobem przyswajania wiedzy w warunkach przedszkola. 

Metoda STEAM to podejście do edukacji, a nie konkretne zajęcia czy tematy, istnieje więc wiele sposobów, by wprowadzać ten model do swojej placówki. Projektowe podejście do nauki jest możliwe do zrealizowania w wielu dziedzinach, dlatego możemy zacząć od obszarów, w których czujemy się pewniej i budować pewność siebie, by proponować nowe rozwiązania. Oto kilka pomysłów na STEAMowe zajęcia w przedszkolu:

Eksperymenty naukowe

Wprowadzaj proste eksperymenty, które angażują dzieci w badanie otaczającego je świata i zjawisk przyrodniczych, na przykład eksperymenty z wodą, pomiarami pogody, magnesami, balonikami czy roślinami. Takie zadania będą fascynujące dla przedszkolaków i jednocześnie pomogą rozwijać ich umiejętność obserwacji, logicznego myślenia i zauważania własnej roli w świecie.

https://mojebambino.pl/1121752/Cztery-pory-roku.-Zestaw-STEAM/199360

Konstrukcje inżynieryjne

Zapewnij przedszkolakom różnorodne materiały – klocki, drewno, papier, rurki, czy karton – do budowania i konstruowania swoich pomysłów. Zachęcaj dzieci do tworzenia prostych budowli, takich jak mosty, wieże, lub pojazdy. Tego typu zabawy będą pomocne w rozwijaniu wyobraźni przestrzennej dzieci, poznaniu podstawowych zasad konstrukcji oraz umiejętności rozwiązywania problemów i współpracy.

https://mojebambino.pl/1120841/Join-Clips-drewniany-zestaw-konstrukcyjny/457134

Sztuka i projektowanie 

Pokaż swoim podopiecznym świat ekspresji artystycznej, zachęć do tworzenia dzieł sztuki i projektowania. Możesz wprowadzić projekty, w których dzieci tworzą własne prace plastyczne – rysunki, obrazy, kolaże, rzeźby, czy instalacje. Ważne jest, aby zapewnić im swobodę twórczą, możliwość ekspresji własnej osobowości i umożliwić eksperymentowanie z różnymi materiałami i technikami.

https://mojebambino.pl/1121590/Wianuszek/PLA-WIO-0026?c=362

Technologia i kodowanie

Metoda STEAM daje miejsce na wprowadzenie dzieci w świat podstawowych umiejętności kodowania w bezpieczny sposób. Możesz wykorzystać pomoce edukacyjne, takie jak roboty, które uczą podstawowych pojęć z zakresu kodowania. Zakodujcie trasę pociągu lub opowiedzcie historię poruszającego się po mieście robota. Istnieją także aplikacje i gry, które pomagają przedszkolakom zapoznać się z podstawami narzędzi technologicznych. Na etapie przedszkola jest to przede wszystkim zabawa, ale rozwój umiejętności z zakresu logiki i algorytmiki na polu zabawy będzie fantastycznym podłożem do nauki programowania w przyszłości.

Matematyka w praktyce

pomoce steam w przedszkolu lego duplo

Wykorzystaj codzienne sytuacje do eksplorowania matematyki. Na przykład, podczas zabawy z klockami, możesz zachęcać dzieci do liczenia, sortowania, układania wzorów, czy rozpoznawania kształtów i wzorów. Dzieci mogą również korzystać z różnych narzędzi pomiarowych, takich jak waga, miarka czy zegar, aby rozwijać swoje umiejętności matematyczne. Wiele programów multimedialnych wspiera rozwój tych umiejętności w formie gry, co dla dzieci jest wspaniałą zabawą, a dla nauczycieli nieocenioną pomocą w przybliżaniu podstaw matematyki.

Ważne jest, aby pamiętać, że model STEAM w przedszkolu powinien być przede wszystkim oparty na zabawie i komunikacji z grupą oraz dostosowany do wieku dzieci. Dajmy przedszkolakom swobodę eksplorowania i odkrywania, a także zapewnijmy czas na zadawanie pytań i wspólne rozwiązywanie problemów. W przedszkolu celem zajęć jest stworzenie przyjaznej i wspierającej atmosfery, w której dzieci czują się swobodnie wyrażając swoje pomysły i eksperymentując, dlatego to powinno być naszym priorytetem we wdrażaniu metody STEAM do grupy.

https://mojebambino.pl/18692/Zestaw-80-ksztaltow-Numicon/370009?c=22

steam w przedszkolu kreatywnosc prace plastyczne

Interdyscyplinarne projekty

Metoda STEAM nie dzieli świata na wyizolowane obszary, w których należy zdobywać wiedzę – to podejście holistyczne, które uwzględnia zależności różnych dziedzin i ich wzajemne zastosowanie we wszystkich działaniach. Zachęcaj dzieci do podejmowania projektów, które łączą różne elementy modelu STEAM. Dzieci mogą stworzyć na przykład własny ogród, w którym będą uprawiać rośliny, mierzyć ich wzrost, obserwować zmiany jakie zachodzą z upływem czasu i tworzyć sztukę inspirowaną tymi doświadczeniami. Taki eksperyment da dzieciom możliwość zintegrowania nauki ze sztuką oraz uwrażliwi je na piękno otaczającej je natury.

Aktywności w modelu STREAM

  • Wyjścia i przedszkolni goście

Możesz zorganizować wizytę w lokalnym muzeum, bibliotece, laboratorium naukowym lub warsztaty prowadzone przez specjalistów z dziedziny sztuki, technologii czy nauki. Zmiana otoczenia, nowe bodźce i środowisko pozwoli na większe skupienie dzieci, na zainteresowanie ich nową dziedziną, z którą jeszcze się nie spotkały i będzie świetnym tematem do dyskusji, np. o powiązaniach ze znanymi już obszarami. Takie doświadczenia pozwalają dzieciom zobaczyć STEAM w praktyce i na żywo oraz poznać rolę mentora, eksperta czy mistrza. Daje dzieciom możliwość zadawania pytań na ścieżce zdobywania wiedzy.

  • Badania i obserwacje

Zachęcaj dzieci do badania i obserwowania otaczającego świata. Możesz stworzyć małe laboratorium, w którym dzieci będą mogły eksperymentować z różnymi materiałami i substancjami. Możesz również organizować proste badania terenowe, na przykład obserwować i dokumentować zmiany w pogodzie, roślinach lub zwierzętach, organizować gry terenowe, które będą miały za zadanie np. zdobycie wiedzy i bycie najszybszą z drużyn. Poza edukacyjną wartością takich aktywności, dzieci będą miały wspaniałą okazję do rozwijania swoich umiejętności społecznych – pracy w grupie, komunikacji, zarządzania zadaniami dla poszczególnych członków. To również okazja do dostrzeżenia naturalnych ról, które dzieci przyjmują w otoczeniu innych – osoby o predyspozycjach przywódczych, organizacyjnych lub bardzo kreatywnych.

  • Projektowanie i konstruowanie

Wprowadź dzieci w podstawy projektowania i konstruowania. Możesz zaproponować stworzenie własnych zabawek, pojazdów, budowli lub modeli zwierząt. Takie zadania nie tylko pozwolą im rozwijać kreatywność, ale również ćwiczyć motorykę małą, sprawność ruchową i wyobraźnię przestrzenną. To nie tylko korzystanie z klocków, robotów i technologii – wieża z jabłek będzie równie skuteczna do zabawy z konstrukcją, nie zapominaj o papierze i origami. 

Ważne jest, aby zachęcać do współpracy, komunikacji i samodzielności, dając dzieciom odkrywania poprzez własne działania.

Pomoce STREAM do przedszkola

STREAM wykorzystuje zarówno klasyczne pomoce edukacyjne, jak i nowoczesne technologie. Zaletą korzystania z tych drugich jest baza wiedzy merytorycznej i scenariusze zajęć do poszczególnych pomocy z konkretnymi celami edukacyjnymi odpowiadającymi na podstawę programową polskich przedszkoli.

Oto kilka propozycji:

pomoce stream w przedszkolu klocki lego duplo

Klocki LEGO® DUPLO® – klocki są podstawowym wyposażeniem każdego przedszkola, a duże zestawy kreatywne mają bardzo szerokie zastosowanie, a przy tym specjalnie opracowane zestawy scenariuszy ze szczegółowym konspektem. Nauczyciel nie musi spędzać wiele czasu na przygotowaniach do zajęć, wszystko jest dostępne w darmowej bazie wiedzy. Potrzebujemy jedynie klocków. Klocki idealnie sprawdzają się w rozwoju mowy, rozmowie o emocjach czy terapii. 

Sprawdź zestawy LEGO DUPLO i materiały dla nauczycieli:
https://mojebambino.pl/3111/LEGO-DUPLO
https://education.lego.com/pl-pl/lessons?grades=Przedszkole

pomoce stream w przedszkolu zestaw cztery pory roku

Cztery Pory Roku zestaw STEAM – prawdziwie STEAMowa pomoc nauczycieli. Zestaw opracowany został przez ekspertów i badaczy z Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego działającej przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie we współpracy z Moje Bambino. Wejdźcie w świat doświadczeń i eksperymentów przygotowany przez najlepszych pedagogów i specjalistów metody STEAM, poznajcie tajemnice przyrody i otaczającego nas świata w ekscytujący dla dzieci sposób! Nauczyciele również dostają pomoc w postaci podręcznika i scenariuszy zajęć, intuicyjnej aplikacji oraz bajki do opowiadania podopiecznym na temat eksperymentów.

Zobaczcie zestaw tutaj:
https://mojebambino.pl/1121752/Cztery-pory-roku.-Zestaw-STEAM/199360

Robot Photon z modułem Przedszkole – to narzędzie, które będzie wsparciem w rozwoju poznawczym, społecznym, emocjonalnym i fizycznym dzieci. Tak jak poprzednie pomoce, posiada zestaw scenariuszy i pomysłów na lekcje, które niewielkim nakładem pracy dadzą fantastyczne efekty we wprowadzaniu metody STREAM do przedszkola.

Robota Photon i pozostałe elementy zestawu możecie znaleźć tutaj:
https://mojebambino.pl/1118935/Photon-Modul-Przedszkole/821230

To tylko kilka pomocy stworzonych w duchu STEAM, jest ich znacznie więcej, a całą ofertę znajdziecie w linku:
https://mojebambino.pl/63/Multimedia-kodowanie-sprzet-IT-STEAM-w-przedszkolu

STEAM to gry planszowe i rozwój myślenia strategicznego, samodzielności, to dbanie o rośliny i poznawanie świata, to sztuka, budowanie, tworzenie i wystawianie przedstawień. To także eksperymenty, nauka liczenia, opowiadanie historii i poznawanie nowych technologii, a to wszystko w duchu rozbudzania kreatywności i ciekawości świata, by dzieci same chciały się uczyć i same szukać źródeł wiedzy. Tak rodzą się umysły przyszłości!

Leave a Reply